niedziela, 3 marca 2013

Discovery of X-rays

Z góry przepraszam za moje koślawe tłumaczenia artykułów:P ale mam nadzieję, że ogólny przekaz zachowałam:P

Niewiele osób skojarzy promieniowanie rentgenowskie z osobą Nikoli Tesli.
Tesla informował, że zauważył tajemnicze uszkodzenia płyt fotograficznych w swoim laboratorium, to spowodowało dociekanie co jest przyczyną tego zjawiska.
Nikola rozpoczął badania przy użyciu wysokiego napięcia i przewodów własnej konstrukcji, jak również rury Crookes (rodzaj lampy wyładowczej, urządzenie demonstrujące prostoliniowy przebieg tzw. "promieni katodowych", czyli elektronów przemieszczających się w próżni pomiędzy elektrodami. Rura Crookesa jest podłużną próżniową bańką szklaną z dwiema elektrodami. Pod wpływem wysokiego napięcia (do 100 kV) jony obecne naturalnie w resztkowym gazie wypełniającym rurę ulegają silnemu przyspieszeniu. Jony dodatnie (kationy) uderzając w elektrodę ujemną (katodę) wybijają z niej elektrony, które migrują z dużą prędkością w stronę elektrody dodatniej (anody). Część z nich z powodu dużego pędu może minąć anodę i uderzyć w przeciwległą ścianę naczynia, wzbudzając elektrony w atomach molekuł szkła, które wracając do stanu podstawowego emitują energię w formie m.in. światła widzialnego. Efektem wizualnym jest "cień" odpowiadający kształtem anodzie.  Promieniowanie X powstaje gdy rozpędzone elektrony hamowane są w materiale anody i w szkle. Rury Crookesa były używane jako źródło promieniowania w pierwszych aparatach rentgenowskich.)
Z publikacji technicznych Tesli wynika, że  wymyślił i opracował specjalną pojedynczo-elektrodową lampę rentgenowską. Zasada jej działania nazywa się procesem Bremsstrahlung (promieniowaniem hamowania- promieniowanie elektromagnetyczne powstające podczas hamowania cząstki obdarzonej ładunkiem elektrycznym w polu jądra atomowego. Promieniowanie to jest jedną z dróg utraty energii przez poruszającą się naładowaną cząstkę. Jeżeli elektrony mają dostatecznie dużą energię, mogą emitować również promieniowanie rentgenowskie.)

Pierwsze zdjęcie rentgenowskie zostało zrobione przypadkiem, gdy Tesla próbował sfotografować Marka Twaina trzymającego lampę próżniową. Jak się okazało na zdjęciu była tylko śruba do regulacji obiektywu kamery. Później Tesli udało się uzyskać obrazy ludzkiego ciała między innymi kości swojej ręki.


Tesla wysyła zdjęcie do Wilhelma Roentgena. W odpowiedzi  dostaje list w którym Roentgen zachwyca się jakością zdjęć Nikoli :


List datowany na 20 lipca 1901 roku
 "Dear Sir! You have surprised me tremendously with the beautiful photographs of wonderful discharges and I tell you thank you very much for that. If only I knew how you make such things! With the expression of special respect I remain yours devoted,W. C. Roentgen."
(Szanowny Panie! Zaskoczył mnie Pan ogromnie tymi pięknymi fotografiami tych wspaniałych zrzutów i powiem Ci, bardzo dziękuję za to! Gdybym tylko wiedział jak zrobić takie rzeczy! z wyrazami szczególnego szacunku... ) 

8 listopada 1895 Roentgen patentuje promieniowanie X.


W 1897 roku Tesla przedstawia swoje eksperymenty dotyczące promieniowania X na wykładzie przed New York Academy of Sciences. Na wykładzie omówił też metody konstrukcji i bezpiecznego korzystania z promieniowania rentgenowskiego oraz zagrożeniach płynących z jego używania. Tesla potrafił wytworzyć na tyle silne promieniowanie katodowe, że udało mu się zaobserwować jego negatywny wpływ na istoty żywe. Opisał ostre zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, ból i obrzęk, jak również późne następstwa, takie jak wypadanie włosów i nowego wzrostu paznokcia. Mówi, też o bólu i podrażnieniu oczu, które uznaje za konsekwencje długotrwałej obserwacji ekranu fluorescencyjnego w ciemności. Objawy oczne przyrównuje do tych, które występują po nagłym wyjściu z ciemnego pokoju na jasne światło słoneczne.
Rozróżnia też trzy elementy ochrony : czas, dystans, bariery ochronne.

Głównym powodem dla którego, prace Tesli nad promieniowaniem X nie są znane to fakt, ze większość została utracona w wyniku wielkiego pożaru laboratorium Tesli 13  marca 1895 roku.

2 grudnia 1896 roku  Middletown Daily Argus pojawia się artykuł o Tesli na temat promieniowania X.

Eksperymenty z promieniowaniem X
------
Interesujące odkrycia i sugestie autorstwa Nikoli Tesli
------
Nie ma nadziei dla niewidomych
------
Oparzenia skóry wynikające z oddziaływania ozonu produkowanego przez promieniowanie X ze skórą
Nawozy wyprodukowane przy użyciu elektryczności


Nowy Jork 2 grudnia- Elektryczny przegląd publikuje wyczerpujący komunikat od Nikoli Tesli o jego ostatnich eksperymentach z promieniowaniem X, ma charakter przekazywania bogactwa sugestii i najważniejszych, aktualnych informacji. Tesla stwierdza, że oparzenia słoneczne zauważane przy wielu eksperymentach nie wynikają bezpośrednio z promieniowania czy strumienia Roentgena, ale z kontaktu skóry z  ozonem generowanego przez promieniowanie. Mówi, że kwas azotowy tez może być za to odpowiedzialny w niewielkim stopniu. Ozon, gdy jest obficie produkowany atakuje skórę i substancje organicznie najbardziej energicznie, akcja jest bez wątpienia potęgowana przez ciepło i wilgoć skóry. Dzięki temu zawsze podejmuję środki ostrożności, gdy jest się narażonym na promieniowanie by chronić osoby  przy użyciu ekranu wykonanego z drutów aluminiowych, który jest przytwierdzony do ziemi najlepiej przez  kondensator. Radykalne środki, jednak w zapobieganiu mają uniemożliwić dostęp powietrza do skóry jak np. przez zanurzenie w oleju. Wynalazca odnosi się do niedawno powszechnie proklamowanych eksperymentów przywracania niewidomym wzroku za pomocą promieniowania rentgenowskiego, z żalem zauważa: 

" Czy to nie okrutne dawać takie nadzieje, gdy jest tak mało podstaw ku temu? Po pierwsze promieniowanie nie wykazuje, że może poprzecznie drgać. Jeśli tak, oni muszą znaleźć sposób na załamanie ich, aby umożliwić projekcje dostatecznie małego obrazu na siatkówce. Jak to jest, tylko cień małego obiektu może być wyświetlany. Jakie możliwe dobro może wyniknąć ze stosowania tych promieni do takich celów? Nie mogę potwierdzić niektórych zgłaszanych eksperymentów. Np. gdy umieścimy rękę przed zamkniętymi oczami łatwo dostrzec cień, tak samo jak przy świetle świecy, ale gdy rura jest (inclosed and all the light from the same excluded ?) Nie udało mi się uzyskać takiego wrażenia. Ten ostatni jest zatem głownie ze względu na zwykłe światło."

Nawozy z energii elektrycznej.
Tesla zwraca uwagę na możliwe i zadziwiająco unikatową metodę wytwarzania nawozów z energii elektrycznej w następującym ciekawym języku: " Z prądy wytwarzanego przez doskonały oscylator elektryczny, jaki  został opisany w jednym z ostatnich wydań, produkcja ozonu jest tak duża że wystarczy jedynie włączyć prąd na kilka sekund i ozon silnie przenika atmosferę dużej hali. Prąd ten jest również zdolny do wytwarzania połączenia chemiczne co dotyczy głównie azotu i tlenu atmosferycznego, i ogromne możliwości, które od pewnego czasu obserwuję, otwierają się . Mianowicie łączenie azotu atmosferycznego na skalę przemysłową bez praktycznie innych środków niż moc mechaniczna. Jeśli tylko nawozy dla  gleby mogłyby być  wyprodukowane w ten sposób korzyści dla ludzkości  byłyby nieocenione"
Artykuł z The New-York Times z 22 kwietnia 1896 :

On widzi ludzkie serce 
----
Niektóre Dalsze eksperymenty prowadzone przez Nikole Tesle z promieniami rentgenowskimi.
----.
Nikola Tesla wciąż poświęca dużo czasu naukowemu śledztwu nad efektami promieniowania Roentgena. W długiej wiadomości dla The Electrical Review, który zostanie opublikowany na bieżąco, ogłosił,  m.in. że otrzymał dwa interesujące rezultaty. Jednym z nich jest to, że jeśli wrażliwy film umieścimy między dwoma płytami, powiedzmy magnezu i miedzi, prawdziwe prześwietlenie można by uzyskać po bardzo długiej ekspozycji w ciemności. Innym efektem, który Tesla uzyskał jest to, że przy użyciu nowego rodzaju ekran fluorescencyjnego opracowanej  w jego  laboratorium, jest w stanie w znacznym stopniu  zwiększyć ostrości konturów w cieniu na ekranie i faktycznie dostrzec ludzkie serce. W odniesieniu do tego, Tesla mówi: " Przez zastosowanie powyższego urządzenia, zostało umożliwione dużo lepsze zbadanie ciała niż wcześniej, za pomocą ekranu fluorescencyjnego. Obecnie kręgosłup widać wyraźnie, nawet w dolnej części korpusu. Mam również wyraźnie zaznaczone, zarysy kości biodrowych. Patrząc w okolice serca, byłem w stanie je bezbłędnie zlokalizować" 
""Pojawiło się znacznie jaśniejsze tło i ta różnica w intensywności cienia i otoczenia mnie zaskoczyła. Żebra mogłem teraz zobaczyć przy wielu okazjach całkiem wyraźnie tak samo jak również kości barku. Oczywiście nie ma żadnych trudności w oglądaniu kości wszystkich kończyn. "


Artykuł z The Constitution z 3 marca 1896:


Radiografia 
****
Eksperymenty przeprowadzone przez Nikole Tesle
****
Ramię mężczyzny podjęte przez jego ubrania- Złogi wapienne 
nieomylnie wykryte.Nowy Jork, 19 marca, The Elecrtical Review opublikuje jutro  komunikat od Nikoli Tesli opisując po raz pierwszy jego bardzo ciekawe eksperymenty w radiografii. Naukowy świat czekał na  wyrażenie opinii Pana Tesli, który jak wiadomo rozpoczął swoje eksperymenty w ciągu godzin po  tym jak wiadomości o odkryciu profesora Roentgena został przesłany telegraficznie do tego kraju. W związku z komunikatem Pana Tesli, The Electrical Review drukuje dwa niezwykłe radiogramy. Jeden z nich przedstawia prawe ramię mężczyzny podjęte przez jego ubrania, płyta ze szkła  o trzech szesnastych  cala grubości i  dwóch calach z drewna. Ten radiogram, który został zrobiony  z odległości czterech stóp od źródła  promieni X, pokazuje żebra, kość barku i kości ramienia. Inny radiogram pokazuje drut miedziany wygięty tworząc słowo "Roentgen" i został wykonany w odległości jedenastu stóp od drewnianej strony pokrywającej wrażliwą płytę.

Pan Tesla stwierdza również, że załamanie fali rur Crookse'a używanych w tym eksperymencie może być zwiększone elektrycznymi metodami do jakiegokolwiek pożądanego stopnia, daleko ponadto co jest osiągane przez urządzenia mechaniczne. Metodę tę opisuje. Mówi: w odniesieniu do promieni X:


Jestem coraz bardziej przekonany, że mamy do czynienia ze strumieniem cząstek materialnych, które uderzają w czułą płytę z wielkimi prędkościami. Biorąc za podstawę oszacowania lorda Kelvina na szybkość   wyrzucanych w żarówce Crookes'a cząstek, dochodzimy łatwo, poprzez użycie bardzo wysokiego potencjału, nawet do prędkości  stu kilometrów na sekundę. Teraz znów nasuwa się stare pytanie: Czy cząstki pochodzą z elektrody czy z powierzchni naładowanej, generalnie w tym przypadku z zewnętrznej elektrody, czy wyrzucane są przez szkło albo aluminiowe ściany, czy też po prostu uderzają w wewnętrzną powierzchnię i powodują wylatywanie cząstek z zewnętrznej części ściany działając czysto mechanicznie podobnie jak uderza rząd kulek z kości słoniowej? Dotychczas większość zjawisk wskazuje, że są one wyrzucane przez ściany żarówki wykonanej z obojętnie jakiego materiału, poszukuję jeszcze bardziej  przekonujących dowodów w tym kierunku.
"Obecnie ponad wszelką wątpliwość wykazano, że małe metalowe przedmioty lub złogi kostne lub wapienne mogą być niezawodnie wykrywane w dowolnej części ciała".
Tesla zapewnił także radiogramy przedstawiające struktury kostne ptactwa i królików, nawet pustych kości. Otrzymał radiogramy królika po godzinnej ekspozycji, na ​​którym widoczne są nie tylko szczegóły dotyczące szkieletu, ale również widoczny jest wyraźny zarys jamy brzusznej, lokalizacja płuc i sierści. Radiogramy dużych ptaków pokazują wyraźnie pióra; w innym przypadku czterdziesto minutowa ekspozycja dał prześwietlenia ludzkiej czaszki, pokazując wyraźnie nie tylko kontur ,ale również  oczodół, podbródek, policzki, kości nosa, żuchwy i podłączenie górnej części kręgosłupa z czaszką, ciało, a nawet włosy.

Pan Tesla kończy swój komunikat w następującymi ciekawymi słowami:
"Poddając głowę ekspozycji na  potężne promieniowania, odnotowuje się dziwne efekty. Na przykład pojawia się tendencja do senności i wydaje się, że czas szybko zleciał. Występuje ogólny efekt uspokajający, i odczuwałem wrażenie ciepło w górnej części głowy. Asystent niezależnie potwierdził tendencję do spania i szybki upływ czasu. Te niezwykłe efekty powinny być potwierdzone przez mężczyzn z bardziej pobudzonym zmysłem obserwacji, jeszcze mocniej wierzę w istnienie strumieni materiałów przenikających czaszkę. Tak więc możliwe jest wystrzeliwania przez te dziwne urządzenia odpowiednich związków chemicznych do każdej części ciała."

                                                                                                                                 A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz