poniedziałek, 11 marca 2013

Let's Build a Goddamn Tesla Museum
Co prawda wpis ten miał pojawić się jakoś później, ze względu na to, że akcja już została zakończona, ale wczoraj kolejny raz oglądając komiks doszłam do wniosku, że pojawi się dzisiaj.

Gdy wystawiono działkę na której stała wieża Wardenclyffe, miejsce to jest dla fanów Tesli oczywiście miejscem kultowym ;] Pojawił się pomysł, żeby zebrać pieniądze na jej wykup.


David Blaine amerykański iluzjonista i kaskader, który rozpoczął swoją karierę od występów ulicznych i sztuczek z kartami. W 1999 roku wykonał pokaz Buried Alive dając się pochować w plastikowym pudle na siedem dni pod 3-tonowym zbiornikiem z wodą. Przez cały czas będąc pogrzebany nie jadł nic pijąc jedynie 2-3 łyżeczki wody dziennie. W 2000 wykonał pokaz Frozen in Time podczas którego został zamknięty w "szafie" z przezroczystego lodu. Przebywał tam 63 godziny 42 minuty i 15 sekund i, jak później przyznał, dopiero po miesiącu mógł znowu normalnie chodzić.

Blain postanowił zainetresować ludzi Nikolą i ustawił na molo w Nowym Jorku siedem cewek Tesli generujących napięcie miliona woltów i spędził 72 godziny pod prądem chroniony przez klatkę Faradaya. Niestety kilka dni po eksperymencie trafił do szpitala z zaburzeniami kardiologicznymi, ale osiągnął swój cel, zainteresował ludzi Teslą.
Na you tube można pooglądać sobie filmiki z tego wydarzenia.

Jednak największe zainteresowanie osobą Tesli wywołał komiks stworzony przez Matthew Inman'a, nie nazwałabym może tego do końca komiksem, ale bardzo polecam. Link do informacji o celu zbiórki: http://theoatmeal.com/blog/tesla_museum


Wykupieniem tego terenu zainteresowała się organizacja Tesla Science Center, jednak wyznaczona cena wynosząca 1,7 miliona dolarów okazała się zbyt wielka. Miasto Nowy Jork powiedziało, że jest w stanie przeznaczyć dotację wynoszącą 850 tysięcy dolarów, jeśli druga część zostanie zebrana. Pomysł Inmana, którego ktoś zaproponował jako osobę do której warto się zwrócić przyniósł ogromny sukces. W ciągu pierwszych 48 godzin zostało zebrane prawie 500 tysięcy dolarów. 3 października 2012 roku została zebrana wymagana kwota, zbiórka trwała niecałe sześć dni. Łącznie zebrano 1,3 miliona dolarów, które z połączeniu z dotacja od Nowego Jorku wyniosły w sumie 2,2 miliona. Nadwyżka pieniędzy zostanie przeznaczona na uprzątnięcie i renowację posesji. 


                                              A.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz