środa, 27 lutego 2013

Tesla coil

Na początek książka: http://www.sbc.org.pl/dlibra/plain-content?id=21634

Eksperymenty Tesli z prądem o wysokiej częstotliwości i napięciu doprowadziły do powstania cewki Tesli - występującego tez pod nazwą transformatora Tesli, transformatora rezonansowego, generatora Tesli. Jest to transformator powietrzny wytwarzający wysokie napięcie rzędu milionów woltów.
Jest to urządzenie umożliwiające zwiększenie napięcia do wysokiej częstotliwości. 

Urządzenie składa się z dwóch obwodów. Pierwotny złożony ze źródła wysokiego  napięcia, kondensatora, uzwojenia pierwotnego oraz iskrownika. Wtórny składa się z uzwojenia wtórnego i kondensatora.
Wtórny kondensator to pojemność ( pojemność  kondensatora jest równa ilorazowi ładunku Q zgromadzonego na jego okładce przez różnicę potencjałów U między jego okładkami) pomiędzy górną elektrodą (najczęściej wykonaną w formie torusa) a Ziemią.

torus


Aby transformator działał zarówno uzwojenie pierwotne, jak i wtórne muszą być dostrojone do rezonansu, dzięki czemu uzyskuje się bardzo wysoką sprawność przekazywania energii między uzwojeniami.
Energia z kondensatora jest "przesyłana" do obwodu wtórnego a następnie "zwracana" do pierwotnego. Cały cykl powtarza się z częstotliwością rezonansową.

Małe transformatory są stosunkowo bezpieczne jednak duże przy braku doświadczenia potrafią "kopnąć" czy poparzyć. Osoby z rozrusznikami czy słabym sercem nie powinny narażać się na jego działanie.
Cewka jest źródłem silnego pola elektromagnetycznego, które może niszczyć obecne w pobliżu urządzenia elektryczne.
Iskrownik wytwarza światło UV, które jest niebezpieczne dla oczu.

Z wysokimi napięciami i częstotliwościami związane są dwa zjawiska:
- efekt naskórkowości-  zjawisko występujące w obwodach prądu przemiennego, powodujące, że gęstość prądu przy powierzchni przewodnika jest większa, niż w jego wnętrzu.
-efekt krawędziowy- gromadzenie ładunku na wszelkich ostrych krawędziach, powoduje przeskakiwanie iskier.

Możliwość przeprowadzanie wszelkiego rodzaju bardzo efektownych pokazów z wykorzystaniem cewki Tesli jest przypisywane efektowi naskórkowości. Jednak podobno nie ogranicza on całkowicie wpływu na ludzkie ciało, a brak bólu wynika z faktu, że ludzki układ nerwowy nie wykrywa przepływu prądu o tak wysokich napięciach. Eksperymentatorzy cewki Tesli skarżą się na występujące bóle mięśni, stawów czy mrowienie, objawiające się jakiś czas po zakończeniu "zabawy "  :P
 ( Jeśli ktoś wie lub znajdzie coś ciekawego na ten temat to niech coś napisze w komentarzach) . 

A tutaj jeden z wielu filmików z zabawami z cewką : 
Mam nadzieję, że będzie mi dane zobaczyć transformator Tesli w akcji na żywo ;]                                        A.


2 komentarze: