poniedziałek, 25 lutego 2013

Dreams Come True
 Od wiosny 1886 roku, podobnie jak rzesze innych osób dotknięte ekonomicznym kryzysem, Tesla  nie mając środków na utrzymanie zajmował się kopaniem rowów dla podziemnych kabli Edisona. Zarabiał 2 dolary dziennie. To był najtrudniejszy okres w jego życiu, czuł że cała jego edukacja i wszystkie szanse zostały zmarnowane.

Na szczęście wieści o pracującym przy kopaniu rowów utalentowanym wynalazcy szybko się rozeszły. Kilku inwestorów było zainteresowanych opracowaniem metody oświetlenia przy użyciu łuku elektrycznego, Tesla nie był szczególnie zadowolony z tej oferty, ale podjął pracę nad nowa lampą. Nikola jak zwykle sprostał zadaniu i po raz kolejny został oszukany. Większość pieniędzy z projektu trafiła do kieszeni inwestorów, a Nikoli pozostawiono plik bezwartościowych aukcji giełdowych.

W kwietniu 1887 roku Tesla zostaje przedstawiony  Alfredowi S. Brownowi z Western Union Company i Charlesowi  F. Peckowi nowojorskiemu adwokatowi.

W 1887-1888 Tesla w swoim laboratorium na Liberty Street tylko kilka bloków od biur Edisona, tworzy prototyp silnika, który wymyślił wiele lat wcześniej.

W maju 1888 marzenie Tesli zostało zrealizowane.
            "Motor który skonstruowałem  jest dokładnie taki jaki sobie wyobraziłem. Nie dokonywałem żadnych przeróbek ani modyfikacji. Odtworzyłem plan, który narodził się w mojej głowie"
Link do patentu: http://www.google.com/patents/US382279?printsec=abstract&hl=pl&dq=patenty+tesla#v=onepage&q=patenty%20tesla&f=false

Przez następne pięć lat przyznano Tesli 22 patenty na silniki prądu przemiennego, generatory i linie przesyłowe,elementy oświetlenia...

Jak się okazało były to najcenniejsze patenty od czasów wynalezienia telefonu.

W 1888 roku, redaktor magazynu Electrical World  Thomas Commerford Martin , zorganizował dla Tesli demonstracje systemu prądu przemiennego, w tym jego silnika indukcyjnego, w American Institute of Electrical Engineers. 
Teslą zainteresował się George Westinghouse, amerykański przedsiębiorca, inżynier i wynalazca. Wynalazł między innymi kolejowy hamulec na sprężone powietrze. Był człowiekiem obrotnym i otwartym na technologiczne zmiany.

Westinghouse odwiedza Tesle w jego laboratorium i oferuje mu zakup wszystkich patentów związanych z prądem przemiennym za kwotę 60 tys dolarów w gotówce i akcjach oraz oferuje mu 2,5 dolara za każdego konia mechanicznego wyprodukowanego przy użyciu technologii Tesli.
Nikola  zostaje także zatrudniony za 2 tyś dolarów miesięcznie jako konsultant  laboratoriach Westinghouse Electric & Manufacturing Company's Pittsburgh . Przez rok Tesla pracuje nad systemem prądu przemiennego, który ma zasilać tramwaje.

Tesla o Westhinghouse:
       "George Westinghouse was for me the only man in the world who under the given circumstances could take over my system of alternate currents and win the battle against prejudices and the power of money.  He was a wonderful pioneer, one of the true world noblemen America can be proud of, and to whom the world owes endless gratitude."
        ( George Westhinghouse był dla mnie jedynym człowiekiem na świecie, który w danych okolicznościach mógł przejąć mój system z alternatywnych nurtów i wygrać bitwę przeciwko uprzedzeniom i sile pieniądza. Był wspaniałym pionierem, jednym z prawdziwych panów świata, Ameryka może być dumna i być mu nieskończenie wdzięczna)
A.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz