wtorek, 26 lutego 2013

between the fulfillment of dreams

Podczas trwania wojny prądów miały miejsce też inne wydarzenia.

W 1889 po roku pracy w Pittsburgu siedzibie Westinghouse Tesla wraca do Nowego Jorku i znajduje nowe laboratorium przy 175 Grand St.

Tesla zwiedził kilka hoteli i wybiera Astor House jako swoją nową siedzibę. Był to elegancki, pięciopiętrowy hotel, położony obok  linii tramwajowej, w samym sercu miasta.

W tym samym roku Tesla odwiedza jeszcze Paryż. Wybrał się na Wystawę Światową- cykliczne ekspozycje prezentujące dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Specjalnie na wystawę w 1889 roku została zbudowana wieża Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Podczas pobytu w Paryżu, Tesla poznaje  profesora Wilhelma Bjerknesa- norweskiego  meteorologa i fizyka. Profesor ma ze sobą kopię  pracy Henricha Hertza na temat jego oscylatora, Tesla zapoznaje się z tą pracą.


Nikola odwiedza również  Smiljan, Raduc, Tomingaj i jezioro Plitwickich przed powrotem do Nowego Jorku.

W 1890 roku Tesla opracował oświetlenie neonowe i fluorescencyjne, zaczyna się interesować pracą nad prądem o wysokich częstotliwościach.
Nikola zdawał sobie sprawę, że przesyłanie takiej energii wiąże się z mniejszymi jej stratami. Dodatkowo istniało jeszcze zjawisko naskórkowości - zjawisko występujące w obwodach prądu przemiennego, powodujące, że gęstość prądu przy powierzchni przewodnika jest większa, niż w jego wnętrzu.
pokazy tesli wykorzystujące efekt naskórkowościJednym z pierwszych pomysłów miało być stworzenie źródła światła o częstotliwości zbliżonej do światła słonecznego. Nowa lampa byłaby "jaśniejsza" oraz bardziej wydajna od żarówki Edisona, której sprawność wynosiła 5%.
Tesla rozpoczął eksperymenty z typowymi, rotacyjnymi generatorami, tyle że pracującymi na wyższych częstotliwościach. Niestety, przy prędkościach osiągających 20 000 obrotów na minutę urządzenia ulegały mechanicznej destrukcji. Rozwiązaniem okazał się kolejny wynalazek, znany do dziś pod nazwą "cewki Tesli". Prąd zmienny o częstotliwości 60 cykli został powielony do setek tysięcy cykli, jednocześnie cewka generowała bardzo wysokie napięcia. Pomysł został opatentowany w 1891 roku.

Chwilę wcześniej bo w listopadzie 1890 roku dokonuje demonstracji przy użyciu lampy próżniowej.  Lampa została rozświetlona "na odległość", bez galwanicznych połączeń ze źródłem energii. Był to pierwszy eksperyment bezprzewodowego przesyłu energii. Nowa dziedzina, która obsesyjnie pochłonęła wyobraźnie Tesli.


Powstaje carbon button lamp zawierająca niewielką kulę węgla. Żarówka zasilana jest przez cewkę Tesli, lub inne źródła wysokiego napięcia.Kiedy zasilanie jest włączone, prąd bombarduje węgiel. Ponieważ węgiel nie jest najlepszym przewodnikiem, to powoduje, że podgrzewa się i emituje elektrony, które oddzialują na powietrze i  w ten sposób tworzą światło widzialne.

Tesla teoretyzował o możliwości istnienia promieniowania kosmicznego, wówczas jeszcze nie znanego zjawiska. Być może to promieniowanie - cząsteczkowe, jak sądził - może zostać wykorzystane do budowy mikroskopu, który dziś nazwali byśmy elektronowym.

20 maja 1891 roku Tesla wygłasza wykład przed American Institute of Electrical Engineers na Columbia University in New York, na temat " Eksperymentów z alternatywnym prądem o bardzo wysokiej częstotliwości oraz jego zastosowaniu w metodach sztucznego oświetlenia ".

21 czerwca 1981 roku L.L. Nunn, prawnik i zarządca kopalni- Gold King Mine podpisał kontrakt z Westinghouse, aby zainstalować tam system prądu przemiennego Tesli. Plan był takli, żeby wykorzystać leżąca poniżej kopalni rzekę, aby zaprzestać używania kosztownego węgla. Obiekt ten stał się znany jako The Ames Hydroelectric Generating Plant i był pierwszym na świecie komercyjnym system do wytwarzania i przesyłania  energii elektrycznej wytwarzanej z wykorzystaniem prądu  przemiennego.

widok ogólny na Ames Generating Plant


30 lipca 1981 roku Tesla otrzymuje obywatelstwo amerykańskie. Podobno Nikola często powtarzał, że ceni to obywatelstwo bardziej niż jakiekolwiek otrzymane wyróżnienie naukowe.

3 lutego 1981 roku Tesla wygłasza wykład na temat " Eksperymentów z alternatywnym prądem o wysokim potencjale i wysokiej częstotliwości " przed Institution of Electrical Engineer, a następnego dnia przed The Royal Institution of Great Brittain. Obydwa wykłady odbywają się w Londynie.9  lutego Nikola wygłasza wykład w Paryżu na ten sam temat co w Londynie. Wykład przedstawia przed Societe Francaise de Physique in Paris. Wykład, który był zaplanowany na drugi dzień nie odbywa się, gdyż Nikola dostaje telegram od wuja, mówiący o podupadającej na zdrowiu matce.

4 kwietnia 1981 roku umiera matka Tesli, Nikola przybywa do domu godzinę przed jej śmiercią. Ostatnie wypowiedziane przez nią słowa brzmią : " Przyjechałeś, Nikola moja dumo". Matka zmarł w Niedzielę Wielkanocną o godzinie pierwszej w nocy i został pochowany dzień później,  obok męża na cmentarzu w Jasikovac.


Po jej śmierci, Tesla zachorował i spędził dwa do trzech tygodni na dochodzeniu do zdrowia w Gospić i  Tomingaj.

24 maja Nikola wygłasza wykład w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji na temat prądu przemiennego oraz budowie elektrowni wodnej w Jeziorze Plitwickich. Tesla mówi wtedy :
          "As a son of my homeland I feel it is my duty to help the city of  Zagreb in every respect with my advice and work." 
           (Jako syn mojej ojczyzny czuje obowiązek pomocy miastu Zagrzeb pod każdym względem, moja radą i pracą)

1 czerwca 1981 roku Tesla przemawia w Belgradzie.
           "Jest we mnie coś, co być może jest chwilowym złudzeniem, co często przytrafia się młodym entuzjastom takim jak ja. Jeśli jednak będzie mi dane urzeczywistnić i zrealizować chociaż część z tych marzeń, będzie to w imieniu całej ludzkości."
Poznaje młodego serbskiego króla  Alexander Obrenović, od którego dostaje w przyszłym roku Medal of St. Sava za wkład w naukę.

We wrześniu Tesla przenosi się  Hotel Gerlach, który był o wiele bardziej nowoczesnym obiektem wyposażony w windy, oświetlenie elektryczne, wystawne jadalnie i znajdował się zaledwie kilka przecznic od nowo wykończonego Madison Square Garden.

 Jeszcze w tym roku Tesla zostaje wiceprezesem AIEE na dwa kolejne lata.

24 lutego Tesla wygłasza wykład w Philadelphi na temat " Światła i innych zjawisk o wysokiej częstotliwości" przed Franklin Institute of Philadelphia.

1 marca zostaje wygłoszony wykład na ten sam temat w St. Louis przed National Electric Light Association in St. Louis.

1 maja odbywa się wspominana już Columbian Exposition, na której sukces odniesiony przy jej oświetleniu zapewnia wybór Westinghouse przy tworzeniu elektrowni wodnej wykorzystującej Niagarę.

stanowisko Tesli na Columbian Exposition
25 sierpnia 1893 roku Tesla wygłasza wykład w Chicago na temat " Oscylatoru mechanicznego i elektrycznego"  przed  International Electrical Congress at the Columbian Exposition in Chicago.

24 października zostaje ogłoszone, kto będzie mógł ujarzmić Niagare.

30 kwietnia Tesla zostaje uznany za korespondencyjnego członka Serbian Royal Academy of Belgrade.
certyfikat członkostwa


W tym roku powstaje też pierwsza książka na temat pracy Tesli. Napisana przez Thomasa Commerforda Martina redaktora Electrical World i wiceprezesa AIEE. Książka nosi tytuł : "Wynalazki, badania i pisma Nikoli Tesli ". Stanowi ona kompleksowe zestawienie prac Tesli z wieloma ilustracjami.                                                                                                                   A.

1 komentarz:

  1. Super się to czyta. Dziękuję :)
    Popraw sobie proszę daty 1981 na 1891 (taki czeski błąd) ;-)

    OdpowiedzUsuń