piątek, 22 lutego 2013

Part 1

W 1861r. Tesla rozpoczyna edukację w rodzinnym mieście.

W 1862r. po tragicznej śmierci Dana rodzina przeniosła się do Gospić, gdzie Tesla ukończył szkołę podstawową, a następnie Lower Real Gymnasium. Znalazłam informację, że istnieją dwie wersje dotyczące śmierci brata. Ta powszechnie znana to ta, że dwunastoletni Dane, starszy i zdolniejszy z dwóch braci, umiera po upadku z konia. Druga mówi, że  na łożu śmierci brat wyznaje, że spadł nie z konia, ale ze schodów, z których zrzucił go Nikola – czemu ten ostatni zawsze stanowczo zaprzeczał.
Wypowiedzi Nikoli świadczą, że czuł się gorszy od brata : "Jego osiągnięcia przyćmiewały wszelkie moje sukcesy – wspominał mając 63 lata. – Wszystko, co robiłem, sprawiało, że rodzice tym bardziej odczuwali stratę syna. To dlatego brak mi było wiary w siebie" , "Do chwili osiągnięcia wieku męskiego nie zdawałem sobie sprawy, że jestem wynalazcą – wspominał Tesla. – Przede wszystkim dlatego, że miałem brata utalentowanego ponad zwykłą miarę; był to jeden z tych rzadkich fenomenów umysłowości, której istoty biologiczne badania nie są w stanie dociec. Jego przedwczesna śmierć pozostawiła moich rodziców w rozpaczy. Byłem świadkiem tej tragicznej sceny i chociaż upłynęło wiele lat, jej obraz nie stracił swej mocy".Tesla miał fotograficzną pamięć. Gdy miał 12 lat znał już na pamięć tablice logarytmiczne. Błyskawicznie i bez najmniejszych trudności opanował sześć języków, posiadał też zdolność mierzenia przedmiotów "na oko" z niezwykłą dokładnością - do dziesiątych części milimetra. Tesla wykonywał też skomplikowane obliczenia w pamięci. Wynalazca potrafił spojrzeć na narysowany schemat konstrukcji, zamknąć oczy i po chwili namysłu wskazywał nawet najmniejszy błąd w budowie urządzenia.
Jego próba latania z dachu stodoły przy pomocy parasola jako spadochronu, była mniej udana, został odnaleziony nieprzytomny.

W 1870 przenosi się do Karlovac w Chorwacji, gdzie kontynuuje  naukę w Higher Real Gymnasium. Martin Sekulić nauczyciel dostrzega ogromny potencjał w uczniu.

W 1873 roku Tesla wrócił do rodzinnego miasta, Smiljan. W tamtych czasach były dwa wyjścia dla dorastających chłopców. Mogli iść do wojska lub zostać księdzem. Jednak Tesle nie interesowało żadne z tych wyjść. Ojciec usilnie chciał, aby syn poszedł w jego ślady. Po powrocie do domu Nikola zachorował na cholerę. To otarcie się o śmierć uzmysłowiło mu co chce robić na prawdę i gdy ojciec był w jego pokoju, Tesla powiedział, że być może poczuje się lepiej jeśli ojciec wyrazi zgodę na studiowanie inżynierii. Milutin Tesla wyraził oczywiście zgodę, a Nikola powrócił do zdrowia.


W 1874 ucieka do Tomingaj przez co unika wcielenia do armii w Smiljan.
Tam bada okoliczne góry i bardzo dużo czyta m.in Marka Twaina.

W 1875 trafi na studia inżynierskie na politechnikę w Grazu. Ojciec pewnie zgodził się na wybór tego uniwersytetu, gdyż z kilku słowiańskich uczelni ta znajdowała się najbliżej. Po przyjeździe do Grazu Tesla przyłącza się do studenckiego stowarzyszenia “Srbadija”.
Na pierwszym roku Nikola otrzymywał najwyższe oceny,  zdawał więcej egzaminów niż było to wymagane, chodził na wszystkie wykłady, był punktualny i nie opuszczał żadnych zajęć nawet przy 30 stopniowym mrozie. Pomimo otrzymywania pochwał profesorów m.in od dziekana wydziału technicznego, która miała być przekazana ojcu : "Twój syn jest gwiazdą pierwszej rangi" Milutin pozornie nie był zainteresowany sukcesami syna. Po śmierci ojca Nikola odnajduję w domu paczkę listów od profesorów, w których nawołują oni do zabrania syna ze szkoły, gdyż może umrzeć z przepracowania. Tesla uczył się w dzień i w nocy poświęcając tylko kilka godzin na sen, nie wyłączając niedziel i świąt. Miilutin za pewne sądził, że jedyne co może doprowadzić do śmierci syna to zakazanie mu robienia tego co kocha najbardziej.
 Podczas drugiego roku, Tesla popadł w konflikt z profesorem Poeschl. Wczesne silniki pracowały na prądzie stałym (DC), Nikola zwrócił uwagę swojemu profesorowi, że konstrukcję generatorów i silników można udoskonalić dzięki użyciu prądu przemiennego. Nauczyciel zawstydził go przy całej klasie mówiąc: Pan Tesla nigdy tego nie dokona to schemat perpetuum mobile.

 Nikola zaczął się uzależniać od hazardu, przegrał swoje kieszonkowe i pieniądze na studia.
Gdy nadszedł czas egzaminów, Tesla był nieprzygotowany i poprosił o więcej czasu, ale nie uzyskał zgody . Nigdy nie ukończył studiów i nie otrzymał oceny w ostatnim semestrze.
W grudniu 1878 r., Tesla opuścił Graz i zerwał wszelkie kontakty z rodziną, aby ukryć fakt, że rzucił szkołę.  Jego przyjaciele myśleli, że utonął w rzece Mur. Tesla wyjechał do Mariboru, gdzie pracował jako rysownik do 60 florenów miesięcy. Spędził swój wolny czas grając w karty z lokalnych ludzi na ulicach. W marcu 1879 roku ojciec przyjechał do Maribor prosić swojego syna, aby wrócić do domu, ale Nikola odmówił.
W marcu 1879, Tesla powrócił do Gospić, gdyż policja odkryła, że nie posiada zezwolenia na pobyt. Przez ten rok Nikola uczy w szkole do której sam kiedyś uczęszczał.


W styczniu 1880 roku, dwóch wujków Tesli zebrała wystarczająco dużo pieniędzy, aby pomóc mu przenieść się do Pragi, gdzie miał studiować. Niestety okazało się, że przybył za późno, aby zdawać egzaminy wstępne na Uniwersytet Karola w Pradze. Nikola nie uczył się też greki, która była obowiązkowym przedmiotem, nie znał też czeskiego. Tesla uczęszczał, więc na wykłady jako słuchacz.

W 1881 roku przeniósł się do Budapesztu, aby pracować w firmie telegraficznej  Budapest Telefon Exchange. Jednak po jego przyjeździe okazuje się, że firma jest w budowie i Tesla zostaje oddelegowany do pracy jako kreślarz w Central Telegraph Office. Gdy docelowe miejsce pracy staje się funkcjonalne Nikoli  zostaje przydzielone stanowisko głównego elektryka. W trakcie zatrudnienia, dokonał wielu ulepszeń sprzętu i opracował wzmacniacz, który nie został opatentowany.

Sposób, w jaki Tesla pracował budzi zdumienie - dokonywał odkryć i wynalazków oraz prowadził eksperymenty najpierw w... wyobraźni. W swoich pamiętnikach napisał: Kiedy wpadam na jakiś pomysł, zaczynam natychmiast budować w mojej wyobraźni urządzenie. Zmieniam jego konstrukcję, wprowadzam udoskonalenia i operuję maszyną cały czas w myślach. Nie ma dla mnie znaczenia, czy rzeczywiście włączam prawdziwe urządzenie, czy jedynie testuję je w myślach. Nie ma żadnej różnicy; rezultaty są zawsze identyczne. W ten sposób jestem w stanie błyskawicznie coś wymyśleć i skonstruować bez dotykania czegokolwiek, bez marnotrawienia czasu i pieniędzy. W ten właśnie sposób dokonał swego najbardziej znanego odkrycia. W Budapeszcie, gdy szedł z przyjacielem po parku, obserwował zachodzące słońce i nagle ujrzał w wyobraźni, w jaki sposób wirujące pole magnetyczne może być użyte w silniku elektrycznym nowego typu. Inaczej mówiąc - zbudował w myślach przekaźnik prądu zmiennego.

Na zlecenie przełożonych w 1882 Tesla otrzymuje pracę w przedsiębiorstwie Thomasa Edisona. Pracował jako pomoc techniczna w elektrowniach we Francji i Niemczech. Zajmował się projektowanie i wykonywanie ulepszeń sprzętu elektrycznego, pomagał m.in  w rozwiązaniu problemów z budową dynama DC.

W tym okresie powstaje pierwszy silnik wykorzystujący prąd zmienny. Tesla dokonuje jego prezentacji przed grupa inwestorów, ale co było oczywiste nie rozumieją oni wagi prezentowanego wynalazku.

Tesla pragnął spotkać się z Edisonem. Okazja nadarzyła się, gdy za jego sprawą udało się naprawić instalację na stacji kolejowej w Strasburgu, za co nie otrzymał wynagrodzenia. Był to pretekst do złożenia wymówienia i udania się w podróż do Stanów Zjednoczonych, by spotkać się z Edisonem.
                                                                     

                                                                                                                        A.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz