wtorek, 29 kwietnia 2014

wardenclyffe tower after Tesla


Od 1905 Tesla nie może znaleźć nowych zwolenników swoich działań. Musi zwolnić pracowników, część budynków zostaje jednak w użyciu do 1907r.
25 czerwca 1906 zastrzelony zostaje Stanford White achitekt, który zprojektował Wardenclyffe.
Tesli udaje się dostać kredyt hipoteczny od Georga Boldta właściciela Hotelu Waldorf-Astoria.
George Scherff osobisty sekretarz prawny i powiernik Tesli, musi szukać innego zatrudnienia. Jednak, aż do śmierci wynalazcy poświęca wieczory i weekendy na jego sprawy finansowe oraz lokuje swoje pieniądze w różne przedsięwzięcia Tesli.
Lata 1912-1915 to czas pogorszającej się sytuacji finansowej oraz stanu technicznego budynków. 
W 1915 nieruchomośc Wordenclyffe przechodzi na własność Georgea Boldta. 
4 lipca 1917 w czasie I wojny światowej przy pomocy dynamitu zostaje wyburzona wieża na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych, gdyż obawiano się, że może ona stanowić punkt orientacyjny dla niemieckich okrętów podwodnych. Tesla nie był obecny przy wyburzaniu wieży.
W 1925 nieruchomośc trafia do Waltera L. Johnsona.
6 marca 1939 nieruchomośc trafia do Plantacres Inc., a nastepnie zostaje zakupiona przez Peerless Photo Company. Powstają nowe pomieszczenie i rusza produkcja emulsji i papieru do taśm fotograficznych. W 1969 firma trafia do belgijskiej spółki Agfa-Gevaert. Budynek jest użytkowany do 1987. Agfa jest producentem materiałów i urządzeń używanych w poligrafii oraz diagnostyce medycznej. Zalożona w 1867 w Berlinie jako fabryka barwników sztucznych obecnie ma swoją siedzibę w Belgii. Agfa dostarczała dawniej produkty stosowane w fotografii tradycyjnej (chemicznej) – takie jak negatywy, papier fotograficzny, taśmy filmowe, barwne i czarno-białe, a także taśmy do nagrań audiowizualnych (np. taśmy magnetofonowe, nośniki wideo) oraz produkty technologii cyfrowej – jak dyski kompaktowe itp. Ponadto firma Agfa była dostawcą chemikaliów do obróbki fotograficznej. W 1916 r. rozpoczęto prace nad kolorowymi materiałami fotograficznymi, które zaowocowały wprowadzeniem w 1936 r. przełomowego, chronionego 278 patentami filmu odwracalnego Agfacolor Neu. Był to drugi w historii (po Kodachrome firmy Eastman Kodak) materiał, który dzięki zastosowaniu wielowarstwowej emulsji światłoczułej pozwalał na wykonanie barwnej fotografii przy zaledwie jednokrotnym naświetleniu, z użyciem pojedynczego filmu. Ze względu na późniejsze uchylenie niemieckich patentów, a także prostszy sposób obróbki, metoda Agfy została przyjęta przez większość producentów materiałów barwnych. W 1959 r. Agfa wprowadziła pierwszy automatyczny aparat fotograficzny na błonę 35 mm – Agfa Optima. W latach 70. – 90. XX wieku firma ta była uważana za jednego z czołowych dostawców materiałów fotograficznych.

W latach 1939-79 jako produkt uboczny procesów technologicznych powstała woda zanieczyszczona m.in. takimi metalami jak kadm czy srebro. Od 1979 woda zaczęła trafiac do oczyszczalni ścieków. 

W latach 1993- 2003 Agfa Corporation przeprowadzało badania obemujące pobieranie próbek powierchniowych i podpowierzchniowych gleby i wód gruntowych. Na przestrzeni lat zauważono, że warunki ulegają poprawie W przypadku kadmu przy początkowym poziomie 269ppb zanotowano spadek do 7,87ppb w przypadku jednego z miejsc pomiaru. Tabela przedstawia wyniki pomiarów przeprowadzonych na początku badań.

Na terenie nieruchomości były przeprowadzane oczyszczania pod kontrolą Departamentu Ochrony Środowiska Stanu Nowy Jork i opłacane przez Agfa. Spółka twierdzi, że do 2008 wydała 5 milionów dolarów na oczyszczanie terenu z kadmu i srebra. 

O późniejszych losach nieruchomości była już mowa: lets-build-goddamn-tesla-museum
                                                         


Plus fajne wydarzenie: http://edupark.gpnt.pl/oferta-edukacyjna/cennik2013/586-spotkania-z-naukowcami-w-eduparku-nie-tylko-dynamiczny-nikola-tesla                                                            

       
                                                                                              A.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz